Waltz with Bashir

Korkaklar, yalancilar, kendi yalanlarina
inananlar gerceklerle yüzlesemezler.
Yüzlesme bir vicdan meselesidir.

Yönetmen Ari Folman bir arkadaşıyla gördüğü bir kabusu paylaştığında, kabusun Lübnan Savaşı'nda yaşadıklarıyla alakası olduğuna karar verirler. 26 tane vahşi köpek rüyasında onu kovalıyordur. Ari, bu konuşmanın sonucunda orada yaşadıklarını hatırlamadığının farkına varır. Bunun üzerine, dünyanın dört bir yanındaki dostlarını ve asker arkadaşlarını arayarak yaşananlar hakkında onlarla konuşur. Ve konuştukça o dönem ve kendisi ile ilgili gerçekler Ari'nin hafızasında oluşturduğu gerçeküstü resimlerle ortaya çıkar. (alinti)a scanner darkly, renessaince, persepolis ve sonunda waltz with bashir.
son dönem bombalari. ama bashir gercekten bomba, lubnan'a düsen.
digerlerini sirtina alir, cepheye tasir.
animasyon, israil-lubnan iliskileri, sabra ve satilla katliamlari ilginizi cekiyorsa.
Giristeki kopekler ve Ronny Dayag'in denizden kurtulma cabasi film bittikten sonra donup tekrar izledigim bolumler oldu.
Almanca seslendirme, Türkce altyazi ile izledim, guzel kombin oldu.

***

Vanminitle ayar verdigimiz ulkenin vatandaslarindan hala farkimiz ve gerideligimizi de suratiniza carpacaktir. Bizim buralarin bu denli ozelestiriye, irdelemeye, sorgulatmaya acik yapimlari yok, olamayacak da bu kafa ile devam edildikce. Cunku oyle bir kalibre yok bizde, oldurmaya calisanlarin da kafasina iki tane patlatiyorlar...

0 yorum:

Yorum Gönder